Svježe maske za lice za dubinsku njegu kože

Maske za lice su vjerojatno prvi kozmetički proizvodi koje je čovječanstvo upoznalo. U ayurvedi se koriste već nekoliko tisuća godina, a bile su dio redovne njege i u Starom Egiptu i u Starom Rimu.

Ubtan je ime mješavine kurkume u prahu, slanutkovog brašna i praha sandalovine od koje se, s raznim dodacima, u ayurvedi rade različiti preparati za njegu kože. Najjednostavnija među njima je maska za lice koju možemo brzo napraviti od ½ žlice kurkume, 1 žlice praha sandalovine, 2 žlice brašna slanutka i 2 žlice svježeg mlijeka ili vode. Jednostavno pomiješamo sastojke u ravnomjernu smjesu i svježe ih nanesemo na lice, držimo 15 minuta i isperemo vodom. Sandalovina umiruje kožu, slanutak uklanja mrtve stanice, a kurkuma djeluje antiseptički. Slanutkovo brašno i kurkumu u prahu možemo pronaći u svakom većem i boljem dućanu, a prah sandalovine ćemo naći u specijaliziranim dućanima.

Dubinsko djelovanje maski za lice

Maske za lice koristimo zbog različitih razloga, a glavni je njihovo dubinsko djelovanje. One će, ovisno o sastojcima, povećati cirkulaciju, tonirati i stegnuti, ukloniti prljavštinu i mrtve stanice, nahraniti i hidratirati, umiriti i omekšati kožu. Prirodni sastojci od kojih ćemo ih napraviti su stvarno raznovrsni. Najpoznatija je glina, koju je koristila još Kleopatra, a tu su brašna žitarica, prehrambeni kvasac, med, svježe mlijeko i vrhnje, te voće i povrće. Za najbolji učinak uvijek ćemo ih koristiti svježe pripremljene.

Osnovnu masku za lice radimo od bijele gline, koju miješamo sa slatkim vrhnjem, svježim mlijekom ili vodom, ovisno o tome je li nam koža suha, normalna ili masna. Napravimo ravnomjernu smjesu, nanesemo na lice i držimo oko pola sata pa isperemo. Maske od gline će nahraniti kožu mineralima, omekšati je, ukloniti nečistoće i stegnuti je.

Za umirenje natečene kože masku možemo napraviti od običnog svježeg jogurta. Držimo ga na licu do pola sata i isperemo. Za umornu kožu kojoj treba bolja cirkulacija pomiješamo 1 žlicu prehrambenog kvasca sa 2 žlice svježeg mlijeka, napravimo jednoličnu smjesu i nanesemo na lice. Držimo ju do 20 minuta, počet će nas zatezati, a ako osjetimo da jako pecka isperemo odmah.

Sastojci iz smočnice

Jednu ljepljivu masku koja će divno opustiti naše lice ćemo napraviti od meda. Par žličica našeg omiljenog meda nanesemo u tankom sloju na lice, legnemo na leđa i opustimo se 15 ili više minuta. Pri temperaturi naše kože, med će se rastopiti i cijediti pa pazimo da ne ulijepimo sve oko sebe. Obrišemo lice vlažnim toplim ručnikom.

Za smanjenje pora i sjaj kože koristimo masku od papaje i ananasa, čiji su proteini papain i bromelain, između ostaloga, odlični i za našu kožu. Pomiješat ćemo i zgnječiti ¼ šalice nasjeckane papaje i 1 žličicu svježeg soka od ananasa. Smjesu držimo na licu oko 15 minuta i nakon toga isperemo.

Za još dublje čišćenje pora uzmemo ¼ rajčice srednje veličine pa ju ogulimo i očistimo od sjemenki. Komadić krastavca oko 5 cm dužine, također ogulimo i očistimo od sjemenki pa nasjeckamo zajedno s rajčicom. Pomiješamo s jednom žličicom mljevenih badema, jednom žličicom mljevenih zobenih pahuljica, jednom žličicom mljevenih sjemenki suncokreta, te ¼ žličice maslinovog ulja. Razmažemo po licu i držimo 20 minuta pa isperemo.  Svi tipovi zdrave kože mogu koristiti ovu masku.

Ovo je samo početak osnovnih recepata za maske za lice koje (uglavnom) možemo napraviti od sastojaka koje imamo u hladnjaku i smočnici. Par sastojaka poput bijele ili zelene gline, te praha sandalovine su sigurno koristan dodatak našim zalihama koje ćemo koristiti u mnogim receptima. Najvažnije je, kao i uvijek pri njezi kože, utvrditi tip naše kože, njeno trenutno stanje i onda odabrati pravi tretman.

Predložene recepture su samo ideje i poticaj vama kako se možete kreativno izražavati u svojoj kozmetičkoj kuhinji. One nisu medicinski savjeti ili profesionalna kozmetika. Uvijek provjerite izvor sirovine koju stavljate na kožu, njen rok trajanja, eterična ulja ne koristite bez prethodne konzultacije s aromaterapeutom. Ne pretjerujte s upotrebom sode bikarobne i abrazivnih čestica na koži, jer možete iziritirati kožu. Osjetljiva koža ili koža koja ima dermatitis, seborejični ili atopijski, rozaceu, akne i reaktivnu kožu ovakve recepture treba izbjegavati i koristiti samo provjerenu, profesionalnu kozmetiku, poput SAN prirodne kozmetike.

I.P.

Nema komentara

Odgovori

    KontaktMoj računKošarica