Ljekovite biljne parne kupelji brzo vraćaju život koži
Svima nam se dogodi da nam koža baš onako nekako ne izgleda dobro. Obješena je, isušena, bljedunjava i djelujemo zbog nje bolesno. Najbrži način za vraćanje života u nju je biljna parna kupelj.
Stvar je u tome da je para vlažna i vruća, a to potiče pore da počnu raditi, nakon nje kreće izlučivanje. Osim toga, dovodi vlagu do dubljih razina kože, otpušta mišiće, omekša bore, potiče cirkulaciju i dovodi krv obogaćenu kisikom do površine kože. Sva ta aktivnost kože i potkožnog tkiva nam godi, a vidjet ćemo kako nam koža nakon nje blista. S obzirom da ćemo prilikom parenja koristiti ljekovite biljke ili njihova eterična ulja, to će imati i aromaterapeutski učinak. Uz to, sve začepljene pore, nakupljena prljavština, šminka i mrtve stanice kože ćemo s lakoćom ukloniti nakon parenja.
Pogodne za sve vrste kože
Biljne parne kupelji su pogodne za sve vrste kože, osim osjetljive, one oštećene suncem i vjetrom, s upaljenim aknama, razaceom i oštećenim kapilarama. Vrućina kupelji na osjetljivu i oštećenu kožu ne utječu dobro i može pogoršati stanje.
Prije parne kupelji dobro ćemo očistiti lice. Za jedno parenje će nam trebati 3/4 litre filtrirane vode. Nju ćemo prokuhati i dodati ljekovite biljke, pričekati pet minuta i onda nastaviti. Sjedit ćemo s glavom nad posudom vrele vode oko 10 minuta pa je dobro smjestiti se udobno. S velikim ručnikom prekrit ćemo glavu, ramena i posudu, napraviti mali šator, para ne smije bježati. Oči cijelo vrijem držimo zatvorenima, lice je na udaljenosti od oko 30 cm od ruba posude, ne želimo se opeći, samo parimo. Nakon toga lice isperemo prvo mlakom, da ga ne šokiramo, a zatim i hladnom vodom. Odlično bi nakon toga bilo nastaviti tretman maskom i tonikom za vlaženje lica. Vodu s biljkama možemo koristiti za zalijevanje drugih biljaka, šteta ju je baciti.
Recepti za biljne parne kupelji
Za redovno parenje lica ćemo u vodu ubaciti jednu žličicu cvjetova nevena, 1 žličicu cvjetića kamilice, 2 žlice listova kupine (jagode ili maline također mogu poslužiti) i 1 žlicu listića metvice. U drugu varijantu stavit ćemo 1 žličicu cvjetića lavande, 1 žličicu ružmarina i 1 žličicu latica ruže. Za suhu kožu kombiniramo po jednu žličicu cvjetova nevena, gaveza, bazge i maslinovog ulja (ili drugog po izboru). Izbjegavajte ih ili pripazite u slučaju da imate visoki krvni tlak.
Za kompletni aromaterapeutski učinak ćemo u našu kupelj ubaciti par kapi eteričnog ulja trenutak prije nego li glavu ubacimo u nju. Za umirenje kože ćemo koristiti po 3 kapi geranija i lavande. Po 2 kapi paprene metvice, eukaliptusa, borovice i ravnesare (potražimo u specijaliziranim prodavaonicama) ćemo koristiti za glavobolju, začepljene sinuse i općenito ako osjećamo da je na području glave nešto začepljeno, ako shvaćate što želimo reći. Događaju se čuda nakon ovog, ne biste vjerovali što sve izlazi. Pazimo opet na oči, ova eterična ulja grizu.
Biljne parne kupelji bi se također morale naći u redovnoj njezi naše kože i organizma. Jednostavne su za pripraviti, a veliku većinu sastojaka možemo pronaći oko naše kuće. Na primjer, oko naše kuće rastu, među ostalima, lavanda, ružmarin, kamilica, paprena metvica, ruža i neven, a za bazgu se moramo prošetati prema šumi. Nisu potrebne velike količine, tako da, ako i nemate vrt ili okućnicu, možete biljke posaditi i u stanu, a inače ih je većinu lako nabaviti.
Predložene recepture su samo ideje i poticaj vama kako se možete kreativno izražavati u svojoj kozmetičkoj kuhinji. One nisu medicinski savjeti ili profesionalna kozmetika. Uvijek provjerite izvor sirovine koju stavljate na kožu, njen rok trajanja, eterična ulja ne koristite bez prethodne konzultacije s aromaterapeutom. Ne pretjerujte s upotrebom sode bikarobne i abrazivnih čestica na koži, jer možete iziritirati kožu. Osjetljiva koža ili koža koja ima dermatitis, seborejični ili atopijski, rozaceu, akne i reaktivnu kožu ovakve recepture treba izbjegavati i koristiti samo provjerenu, profesionalnu kozmetiku, poput SAN prirodne kozmetike.
I.P.
Nema komentara