Božanska vanilija umiruje i obnavlja kožu
Ekstrakt vanilije je najskuplji začin nakon šafrana. Veliki je trud potreban da se uzgoji vanilija, a na svijetu je, čini se, ne može biti dovoljno, jer je svi obožavaju!
Poput kakaa, i vanilija dolazi iz Srednje Amerike, od kuda su je španjolski osvajači donijeli u Europu, a kasnije se njena konzumacija proširila svijetom. Vanilija (Vanilla planifoila, najrasprostranjenija od tri vrste vanilije) koju poznajemo pripada porodici orhideja, dugo se smatralo da se ne može uzgajati, a onda je u 19-om stoljeću otkriveno da ju oprašuje jedna vrsta mušice, što je onda riješeno ručnim oprašivanjem. Taj sav ručni rad dovodi do visoke cijene koju ima ekstrakt vanilije, a njena cijena dodatno raste na svjetskom tržištu ukoliko tajfuni poharaju nasade na Madagaskaru i Indoneziji koji su danas njeni glavni proizvođači. Iz prehrane okus vanilije, zapravo, najviše vežemo uz vanilin, sintetski proizveden spoj koji se koristi za izradu vanilin šećera, sladoleda, keksa, kolača i tako dalje. No, posljednjih godina i prehrambena industrija se okreće prirodnoj vaniliji koju u dućanima znamo pod imenom bourbon vanilija koja je, naravno, višestruko skuplja od vanilina. Bourbon vanilija je spomenuta Vanilla planifolia koja potječe iz Meksika, a nosi to ime jer je prvi njen uzgoj počeo na francuskom otoku Reunion u Indijskom oceanu koji se prije zvao Bourbon, prema francuskoj kraljevskoj dinastiji. Danas se, osim na Reunionu ona proizvodi i na Madagaskaru i Indoneziji koji proizvode dvije trećine svjetske proizvodnje.
U kozmetici koristimo macerat vanlije, odnosno ekstrakt vanilije u nekom ulju bez ili blagog mirisa, primjerice koštica grožđa, da se miris ulja ne miješa s mirisom vanilije. Vanilin, kao da nije dovoljan njegov božanstveni miris, ima još neka svojstva zašto je volimo. Naime, potiče regeneraciju kože i smiruje njenu upalu. Ekstrakt vanilije sadrže SAN BASIC Noćna hranjiva krema za lice, SAN BASIC Vitaminska krema za lice, SAN BODY CARE Maslac za tijelo AVOKADO SEZAM.
I.P.
Nema komentara